Általános megfogalmazás szerint a gyógyúszás feladata a különböző betegségek kialakulásának megelőzése, és a már kialakult deformitások, problémák lehetséges korrigálása.
A víz fizikai tulajdonságainak és élettani hatásainak fontos szerepe van az úszás mint terápiás módszer tekintetében:
- Víz hőmérséklete
- Hidrosztatikai nyomás
- Felhajtóerő hatása
- Közegellenállás
Mivel a víz fölött mindig tiszta a levegő, a vízben végzett mozgások speciális lehetőséget teremtenek a jó minőségű légzéshez. Az úszásnak jó hatása van az idegrendszerre is. A vízben végzett munka a komplex preventív rehabilitációs és fejlesztő módszereket egyaránt tartalmazza. Az úszás az egyik leghatékonyabb aerob sport, melynek során egyensúlyban van szervezetünk oxigénfelvétele és -felhasználása. Ez kedvezően hat a szív- és keringési (cardio-vascularis) rendszerre.
Az úszóedzés gyakorlatanyaga nem specializálódik egy-egy úszásnemre, hanem minden úszásnemet párhuzamosan végeztetünk, így elkerülhető az egyoldalú izomerősítéssel járó ártalom.
Az alkalmazott úszásnemek:
- mellúszás,
- gyorsúszás,
- hátúszás,
- pillangóúszás,
- drill-úszások (kevert úszásnemek).
A feladatok oktatásához a gyermekek alapfokú úszásismerete szükséges: siklás, lebegés hason ill. háton, oldalt, gyors-, hát-, mell- és pillangóúszás. A gyakorlatok egy része, elsősorban a lebegő és sikló korrekciós ill. mobilizáló gyakorlatok beilleszthetők és alkalmazhatók a kezdő gyógyúszó gyermekek oktatási menetébe.
Tágabb, nagyobb mozgáshatárok érhetők el a vízben végzett gyógyító munka során. A fent említett tényezők figyelembe vételével folynak a gyógyúszás foglalkozások Gyopárosfürdőn folyamatosan, egész évben. A foglalkozásokon 18 éves korig vehetnek részt a gyermekek és fiatalok, hetente kétszer, fél éven keresztül, és a javasolt úszásfoglalkozások többször is kiírhatók számukra reumatológus szakorvos által a rehabilitációnak és a kezelési tervnek megfelelően.