A tangentoros kezelés rezgésbe hozza a lágy szöveteket, ezáltal serkenti a vér és a nyirokkeringést, így fokozza az anyagcserét. Feloldja a stressz okozta feszültségeket, felfrissít, lazítja az izmokat és segíti a bőr megújulását. Fájdalomcsillapító hatással is bír.
A tangentor kifejezés a kezelést biztosító készülék elnevezése, a kezelés neve víz alatti sugármasszázs, más néven érintőleges célzott irányú áramlás. Orvosi kádból a tangentor készülék segítségével kiszívott vizet, megfelelően beállított nyomással, visszavezetjük a kb. 35 °C-os termálvízzel telt kádban fekvő betegre. A tangentor készülék általában 6 bar nyomás kiadására képes, de a gyakorlatban 0,7-1,5-2,0 bar nyomásnál erősebbet nem alkalmazunk.
Minél közelebbről érkezik a bőrfelületre a vízsugár, annál nagyobb a nyomás, ezért a kezelést 20-30 cm-ről kezdve a távolságot fokozatosan csökkentjük 10 cm-ig. A kezeléseket általában derékszögű vízsugárral kezdjük, a maximális kezelési idő 20 perc.
A vízsugármasszázs biológiai hatása:
Javítja a helyi vérellátást, ezzel együtt növeli az anyagcserét. A mechanikai hatás nemcsak a vérellátásra, hanem a nyirokkeringésre is hat, ez a nyirokpangás megszűnését eredményezi. Másik fontos biológiai hatás az izomzat tónusának javítása.
A víz alatti sugármasszázs indikációja:
A fő indikációs terület a megbetegedett ízület körüli lágyrészek, valamint a gerinc melletti izomzat. Alkalmazzuk perifériás vér- és nyirokkeringési zavaroknál, műtéti utókezelésben, kondíciójavításra, valamint általános testi gyengeség megszüntetésére.
Ellenjavallat, kontraindikáció:
A balneoterápia ellenjavallatain kívül, a kiterjedt visszértágulat, a trombózis ill. embólia veszély.